Хронікерс

Гарячі українські новини

Удар по чесних експортерах: Аграрії розкритикували законопроект про валютний контроль

Запровадження додаткових експортних процедур може створити ще більші проблеми з ліквідністю для агробізнесу

Українські аграрії розкритикували законопрооект №8166 “Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур”, передає Паляниця з посиланням на “Український клуб аграрного бізнесу”.

Законопроект передбачає створення експортних депозитів для кожної експортної операції, на яких експортер має «заморозити» не менше 15% від суми експортного контракт. Крім того, Нацбанк отримує можливість розпоряджатися цими коштами і самостійно встановлювати порядок їхнього повернення.

На думку аграріїв, ухваленням такого законопроекту держава не позбавиться проблеми неповернення валютної виручки, а навпаки – завдасть удару по малим та середнім сільгоспвиробникам, які лише починають самостійно експортувати продукцію і не мають експортної історії. Оскільки їх автоматично вважатимуть ризикованими.

За словами генерального директора асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Марії Ревенко, цей законопроект – крок до знищення експорту сільгосппродукції в Україні.

“Сума коштів, що буде заблокована на рахунках та тимчасово вилучена з обігових коштів аграрія, буде зовсім не маленькою: Якщо ми візьмемо виручку АПК за вересень-жовтень, котра склала 2,6 млрд доларів, та заморозимо від цієї суми 15%, то матимемо на місяць близько 400 млн доларів на депозитах”, – сказала вона.

Отже впровадження додаткових експортних процедур створить ще більші проблеми з ліквідністю для агробізнесу, в умовах коли ситуація на ринку й без того важка через війну.

Експерти агробізнесу вважають, що проблема неповернення валютної виручки існує. До того ж вона посилилася після початку повномасштабної війни у зв’язку з суттєвою різницею між офіційним курсом НБУ та ринковим курсом валют. Через цей аспект легальний експортер перед нелегальним втрачає до 10-15%, а під час пікових коливань долара відсоток досягав 20-30%.

Аграрії закликають Верховну Раду і Уряд шукати прості і прозорів механізмів, які б дозволили мінімізувати зловживання недобросовісних експортерів, не шкодячи економіці та чесним сільгоспвиробникам. Представники агробізнесу готові до плідного діалогу з владою.