Хронікерс

Гарячі українські новини

Реформа оборонних закупівель: у Міноборони підбили підсумки за пів року

Восени 2023 року нова команда Міноборони на чолі з Рустемом Умєровим розпочала реформу закупівель для ЗСУ

Головною метою реформи було відійти від пострадянського стилю управління, який давно показав свою неефективність у питаннях забезпечення ЗСУ всім необхідним. Про це пише Інтерфакс-Україна із посиланням на заступника міністра оборони України Дмитра Кліменкова, передає Хронікерс.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал

В Міністерстві оборони перейшли на дворівневу систему закупівель, яка відповідає практикам НАТО.

Раніше Міністерство оборони концентрувало в себе майже всі функції закупівельника. В новій системі залишили за відомством залишили лише функцію встановлення правил. За це відповідальний Департамент політики закупівель, який віднедавна очолив відомий антикорупційний діяч Гліб Канєвський. Задача цього структурного підрозділу – формування профільної політики, координація фінансової діяльності закупівельників та розробка правил реалізації оборонних закупівель.

Безпосередньо закупівлями займаються “Державний оператор тилу” (ДОТ), яке закуповує тилове майно, та “Агенція оборонних закупівель” (АОЗ) – спеціалізується на закупівлях озброєння та боєприпасів.

“Державний оператор тилу”

Наприкінці жовтня директором цієї агенції став Арсена Жумаділова. Наразі вже є перші результати роботи ДОТ. Станом на кінець березня агенція оголосила майже дві сотні процедур на закупівлю товарів для ЗСУ, з яких 90% – через електронну систему Prozorro. Процедури без використання електронної системи Prozorro застосовувались у разі визначення потреби, як нагальної, для забезпечення безперервності постачання.

Загалом оператор уклав 153 договори на 23,8 млрд грн. З них 89 щодо речового забезпечення, 2 – одноразового посуду, 13 – питної води, 13 – продуктів харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) і 33 – пально-мастильних матеріалів.

Зазначається, що конкуренція на торгах дозволила зекономити ДОТ 7,6 млрд грн від доведеної вартості. Наприклад, економія на закупівлі речового майна склала 16%, продовольчого забезпечення – 60%, а пально-мастильних матеріалів – 50%.

“Агенція оборонних закупівель”

Наприкінці січня Міноборони розпочало кадрове оновлення “Агенції оборонних закупівель”.

“Ми маємо запровадити в агенції корпоративні принципи управління, які застосовуються в успішних міжнародних компаніях. Наступним кадровим кроком стане запуск Наглядової ради в “Агенції оборонних закупівель”, – зазначив Кліменков.

В березні агенція оголосила через механізм спрощеної закупівлі в системі Prozorro відбір рекрутингової компанії, яка допоможе підібрати незалежних членів наглядової ради агенції. Наглядова рада складатиметься з п’ятьох членів – трьох незалежних та двох представників держави.

Зокрема, до компетенції наглядової ради належатиме: погодження проєктів стратегії агенції, фінпланів та інвестпланів; встановлення показників ефективності діяльності директора, контроль виконання та оцінка результатів його діяльності; формування антикорупційної політики тощо.

Крім кадрового перезавантаження, “Агенція оборонних закупівель” розпочала закупівлю вкрай необхідних ЗСУ безпілотників та пікапів. На початку березня агенція оголосила рамкову угоду на закупівлю 20 тисяч безпілотних авіаційних комплексів на загальну очікувану вартість майже 3 млрд грн (без ПДВ), а приблизно за тиждень – рамкову угоду на 154 автомобілів типу Pick-Up на загальну очікувану вартість 206,5 млн грн (з ПДВ).

Дмитро Кліменков