Хронікерс

Гарячі українські новини

“Що заважає експорту українського біометану”: Представники бізнесу, що інвестує у розвиток біоенергетики, обговорили проблематику ринку українського біометану

Сьогодні, 29 лютого, відбулася пресконференція провідних експертів та представників великого бізнесу, на якій обговорили чому гальмує розвиток галузі біоенергетики в Україні

Захід відкрив голова правління Global 100 RE Ukraine, президент ПрАТ “МХП Еко Енерджи” Олександр Домбровський, передає Хронікерс.

За словами Домбровського, питання енергетичної безпеки та енергонезалежності у України є надзвичайно актуальним, особливо після початку повномасштабної війни з РФ. Причому, питання енергетичної безпеки стоїть на першому місці, адже зелена енергія та біоенергетика – це також своєрідна “зелена” зброя в руках українців.

Участь у пресконференції взяли також голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха, директор з інвестицій та розвитку бізнесу Групи компаній Vitagro Group Сергій Савчук та
виконавчий директор Городище-Пустоварівської аграрної компанії (ТОВ “ГОПАК”) Олег Рябов.

Експерти зауважили, що Україна з її потужним агросектором має сприятливі умови для виробництва біопалива як з точки зору земельних ресурсів і потенціалу рослинництва, так і завдяки розгалуженій газотранспортній системі загальною протяжністю 33,4 тис. км. З урахуванням біомаси з покривних культур, які можуть бути вирощені на 20% ріллі, потенціал виробництва біометану в Україні складає 17,6-21,8 млрд куб. м/рік.

Переваги виробництва в Україні біометану озвучив виконавчий директор ТОВ “ГОПАК” Олег Рябов. За його словами, якщо галузь запрацює на повну, це допоможе у відновленні України:

За словами голови правління ГС “Біоенергетична асоціація України” Георгія Гелетухи, починаючи з 26 січня виникли проблеми із врегулюванням роботи електростанцій на біогазі та біомасі. Вони пов’язані із прийняттям НКРЕКП постанови №178 від 24 січня 2024 року, коли наявність договору про надання послуги зі зменшення навантаження стала обов’язковою для участі у балансуючій групі “Гарантованого покупця.”.

Гелетуха зауважує, що документ найперше орієнтується на сонячну генерацію, яка може давати надлишок електрики і яку іноді потрібно розвантажувати. Водночас біогазові й біомасові станції дають базове навантаження й працюють стабільно. Крім того, станції на біомасі та біогазі не мають телеметрії, яка необхідна для укладання договорів на послуги зі зменшення навантаження.

“Сумарно в Україні близько 100 установок на біомасі та біогазі. Виконали цю норму менш як 10 електростанцій”»”, – сказав Гелетуха.

На переконання директора з інвестицій та розвитку бізнесу Групи компаній Vitagro Group Сергія Савчука, проблема України у тому, що вона більше вирощує продукції, ніж переробляє.

“Ситуація на польському кордоні показує: ніхто нас не буде чекати із будівництвом наших заводів з переробки біогазу, їх швидше побудують в Угорщині та Польщі. Всі гіганти, що зараз переходіть на зелену енергетику, могли б будувати такі заводи в Україні – це дало б додатковий економічний та фізичний захист для України – проте для цього їм потрібно створити умови”, – зазначив Сергій Савчук.

Коли заводи запрацюють на експорт – це питання має вирішити відповідний законопроєкт №9456, зареєстрований в парламенті ще в липні 2023 року.

7 лютого Верховна Рада прийняла документ в першому читанні, частково наблизившись до відкриття експорту біометану з України.

Експерти сходяться на тому, що до прийняття проєкту закону біометанова галузь в Україні не буде розвиватись, в той час, як її сусіди активно будують когенераційні установки для виробництва цього альтернативного палива.

““Якщо будемо далі вичікувати, ми програємо конкуренцію в всіх галузях біоенергетики. Ніхто в ЄС не буде чекати український біометан. Буде газ польський, угорський, словацький, вони ж в майбутньому і розділять цей ринок”, – підкреслює Георгій Гелетуха.

“Потрібно разом достукатися до Верховної ради, де сидять 100% патріотів, яка має ухвалити рішення, вкрай потрібне для країни”, – резюмували учасники заходу.