Адаптація ветеранів, а тим більше бійців, що отримали важкі поранення і мають навчитися жити по-новому – складне завдання і надзвичайно важливий виклик, перед яким постала Україна. Вирішувати його треба на всіх рівнях, і українське суспільство поступово до цього “дозріває” і вже взялося за розв’язання проблеми
Про це повідомляє Хронікерс із посиланням на пресслужбу благодійного фонду “МХП – Громаді”.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал
18 липня у Києві оголосили переможців конкурсу соціальних ініціатив “Час діяти, Нестримні”. П’ятнадцять громад по всій Україні отримають до 400 тисяч гривень на створення у своєму селі чи містечку спортивних клубів, адаптованих для жителів громад, зокрема осіб з інвалідністю, в яких вони зможуть займатися фізичною культурою, спілкуватися із однодумцями та отримувати фахову підтримку від кваліфікованих тренерів. Такі центри передусім допоможуть ветеранам і у реабілітації – як у фізичній, так і психологічній – і у реінтеграції у звичне життя.
“Ми на початку надзвичайно крутої ініціативи”
“В мене є відчуття, що ми на початку надзвичайно крутої ініціативи, коли проєкт, який почався фактично з громадської ініціативи, волонтерства, отримав підтримку держави, ми відчули і підтримку з боку відповідального бізнесу. І я відчуваю і за суспільними настроями, і за зверненнями з боку бізнесу, що це дійсно тільки початок, ця ініціатива буде ширитися” – зазначив під час брифінгу т.в.о. Міністра молоді та спорту України Матвій Бідний.
За його словами, в Україні вже функціонують 30 адаптивних клубів, у яких військові, ветерани війни, люди з інвалідністю займаються спортом та оздоровчою руховою активністю. А створення безбар’єрного простору – питання №1 зокрема для спортивної спільноти: кожен зорієнтований на те, як зробити кожен вид спорту і кожен спортивний захід безбар’єрним.
Радниця-уповноважена Президента з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна зазначила, що у адаптивного спорту дуже висока місія.
“І ми дуже сподіваємося, що він буде присутній не лише у великих містах України, а й буде розвиватися і у селах, і в містечках. Щоб люди, незважаючи на будь-яке місце проживання, могли мати доступ до спорту у своїх громадах”, – сказала Ломакіна.
Директор Державної установи “Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” Андрій Ребрина зауважив, що цей проект має показати, наскільки важливо зараз включатися в підтримку ветеранів і створювати більше можливостей для зайняття спортом.
“Це пріоритетний напрямок і для Мінмолодьспорту, і для нас, щоб наші ветерани, захисники, їхні сім’ї, особи з інвалідністю мали змогу займатися фізкультурою, стабілізуватися, реабілітуватися і психологічно, і фізично… Це будуть місця для спілкування, для активного та здорового способу життя, для пошуку себе в новому амплуа і для пошуку нових друзів”, – вважає Ребрина.
Переможців обрано більше, ніж планувалося
Загалом планувалося, що переможців буде десять. В процесі до проекту долучився ще один учасник, “Благодійний фонд імені Федора Шпига”, і кількість переможців виросла до 13. Після чого організатори вирішили ще трохи розширити проєкт, тож врешті 15 громад отримають можливість створити у себе адаптивні спортивні клуби.
Як розповіла Діана Зябченко, відповідальна за комунікацію та культурну сферу Фонду Федора Шпига, до 2022 року у організації було три основні напрямки: спорт, культура та наука.
“Ми підтримували як великі проекти, так і окремі проекти – гранти для митців, науковців. Після 2022 року все змінилося. Зараз основний ресурс йде на військову допомогу та на відбудову житлового фонду на деокупованих територіях – це як ОСББ, так і приватні будинки. Також дуже багато медичної сфери”, – розповіла Зябченко.
Коли проект – не виклик, а обов’язок
Як зазначив під час брифінгу директор департаменту корпоративної соціальної відповідальності “МХП” Павло Мороз, для його компанії ця ініціатива не була складним рішенням.
“Компанія “МХП” є насамперед аграрною компанією, ми працюємо здебільшого в сільських територіях. І я по роботі своєї команди відчуваю, що потреба в адаптивних клубах, в реінтеграції ветеранів у сільських територіях на сьогодні надзвичайно актуальна. Єдине – ми, все таки, орієнтуємо громади, що не ветерана потрібно реінтегрувати, а фактично громада має прийняти той факт, що ветерани стануть невід’ємною частиною життя України, будуть і мають ухвалювати рішення щодо розвитку нашої держави. Це правильно, це цінно, і це той вектор, який робить Україну дійсно цивілізованою європейською державою”, – пояснив Мороз.
За його словами, для цього компанії це навіть не завдання, а зобов’язання. Адже понад 2400 працівників “МХП” на сьогодні є мобілізованими.
“На жаль, до 200 вже ніколи не повернуться до роботи, до своїх сімей. Більше ніж 400 людей є демобілізованими”, – додав Мороз.
За словами голови Ради розвитку громад БФ “МХП – Громаді” Тетяни Волочай, загалом від оголошення конкурсу до оголошення результатів минуло приблизно два місяці. І він, по суті, є поєднанням двох проектів – від Мінмолодіспорту та від “МХП”.
“У “МХП – Громаді” є конкурс для різних соціальних ініціатив, який називається “Час діяти, Україно!”, він проводиться з 2016 року, і на який було подано 900 заявок. Ми обрали 150 різних проєктів в різних сферах: і в освіті, і в медицині, і в благоустрої. Там теж велика складова ветеранських просторів, але не адаптивних І от цього року це вже такий парасольковий конкурс”, – пояснила вона, додавши, у планах – колаборація і з іншими органами влади.
За її словами, під час визначення переможців враховувалося, наскільки велика кількість людей може отримати спортивні, настільки громада розвинена як спортивна, наскільки активна сама команда, яка взялася впроваджувати проект, і чи готова вона зробити проєкт сталим, щоб він продовжив діяти,і коли закінчиться фінансування грантодавців або донорів.
Ольга Бенда: спорт допоміг повернутися до життя двічі
Оскільки оголошення відбувалося на території санаторію “Пуща-Водиця”, присутні могли побачити, як відбувається адаптивне тренування. У басейні якраз відбувалося тренування для бійців, які втратили кінцівки.
Детальніше про те, як спорт допомагає повернутися до життя, розповіла Ольга Бенда – відома ветерана з Вінниччини, амбасадорка ДУ “Всеукраїнський центр фізичного здоров’я “Спорт для всіх” за напрямом жіночий футбол для людей з ампутацією.
Ще у 2017 році вона служила у складі 72-ї окремої механізованої бригади в Авдіївці, була важко поранена внаслідок обстрілу і втратила ногу. Причому спорт допоміг їй пережити складні життєві випробування двічі: після поранення і пізніше, коли зник безвісти її чоловік.
Почала вона з крос-фіту. Потім вона стала бігати і у 2019-му подолала Марафон морської піхоти на 10 кілометрів в Америці. Далі були інші.
“Потім в мене вийшло завагітнити другий раз, я пішла в декрет. А після декретної відпустки заново почала думати, яким видом спорту далі почати займатися. Мені запропонували спробувати себе в амфутболі, це футбол для осіб за ампутованими кінцівками”, – розповіла Бенда.
У вересні, за її словами, у новоствореної жіночої збірної з амфутболу, в яку дівчат шукали по всій Україні, буде вже третій табір. А в листопаді дівчата планують поїхати на Чемпіонат світу.
“Я отримала поранення ще у 2017-му році, і мені пощастило, що я отримала дуже гарну реабілітацію у Київському госпіталі, і мені було легко адаптуватися, цього навчали. До всього я сама адаптувалася, і нічого особливого для цього мені не потрібно було, Тому що я звикала жити на своїх двох ногах, як і раніше, тільки за залізною ногою”, – ділиться вона досвідом. Але визнає, що не у всіх все може скластися саме так, тож адаптивні інклюзивні простори дуже потрібні.
“З власного досвіду можу сказати, що спорт дійсно допомагає. Допомагає адаптуватися не тільки морально, але й фізично. Був такий момент, коли здавалося, що життя закінчилося. Але спорт допоміг мені вийти з цього стану психологічної кризи”, – каже вона. І додає, що намагається бути прикладом для інших, доводячи, що не потрібно опускати руки, і спорт є рухом до життя.
Переможці “Час діяти, Нестримні”
- “Нестримні та незламні Деражнянці”, Відділ освіти, молоді та спорту Деражнянської міської ради (м.Деражня, Хмельницька обл.)
- “Зміцнення духу і тіла військових які перебувають на реабілітації”, В/ч 7011 (м.Немирів, Вінницька обл.)
- “Центр розвитку спорту ветеранів війни та адаптивного спорту”, КП “Муніципальний спортивний клуб “Дніпро” (м.Черкаси, Черкаська обл.)
- “Створення адаптивного ветеранського простору для занять фізичною культурою”, Поворська сільська рада (с.Поворськ, Волинська обл.)
- “Адаптивний спортивний простір”, Білогірська дитячо-юнацька спортивна школа (смт.Білогір’я, Хмельницька обл.)
- “Встановлення пересувного підйомника для безпечного плавання осіб на кріслах колісних у ФОК “СТАРТ”, Фізкультурно-оздоровчий комплекс “Старт” (м.Новояворівськ, Львівська обл.)
- “Миронівський простір здоров’я”, Миронівська міська рада (м.Миронівка, Київська обл.)
- “Спорт для всіх”, Інститут розвитку Коломийської громади (м.Коломия, Івано-Франківська обл.)
- “REHAB”, Спортивний клуб “Росава” (с. Степанці, Черкаська обл.)
- “#Здорові_спортивні_нестримні”, Відділ освіти та спорту Бершадської міської ради (м.Бершадь, Вінницька обл)
- “Спортивний клуб Нестримний Лев”, Спортивний Клуб Invictus Lion (смт.Клавдієво-Тарасове, Київська обл.)
- “Сила і воля: адаптивний спорт для незламних Героїв України”, Виконавчий комітет Баришівської селищної ради (смт.Баришівка, Київська обл.)
- “Створення адаптивного спортивного клубу”, ГО “Ветеранська спільнота України “Серцевір” (м.Чернігів, Чернігівська обл.)
- “Вільні та нескорені”, КП Жмеринської міської ради “Спортивно – оздоровчий заклад “Юність” (м.Жмеринка, Вінницька обл.)
- “Спорт – НЕЗЛАМНИХ, чия воля міцніша за тіло”, КЗ “Тростянецький селищний центр фізичної культури і спорту” (смт.Тростянець, Вінницька обл.)
Загалом було подано 117 заявок з 13 областей України.
Загальний бюджет проєктів-переможців складає 9,7 млн грн
Сума грантування від Фонд “МХП-Громаді” (зокрема 582 956 грн від Фонд Федора Шпига) – 2,9 млн грн.
Сума грантування від ДУ “Спорт для всіх” – 2,9 млн грн. Сума запланованого співфінансування 3,8 млн грн.
Конкурс був проведений Благодійним фондом “МХП – Громаді” спільно з державно установою “Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” в рамках проєкту Президента України “Активні парки” та за підтримки Міністерства молоді і спорту України. Проєкт реалізується у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської.
- за донати, зібрані під час бізнес-форуму в Черкасах, придбали офтальмологічне обладнання для захисників