Хронікерс

Гарячі українські новини

Єврокомісія підготувала план забезпечення України та ЄС боєприпасами, – Spiegel

Єврокомісія підготувала та планує представити країнам-членам план зі збільшення поставок боєприпасів Україні. Також він поповнить запаси самого Євросоюзу

Про це повідомляє Spiegel, у розпорядженні якого є зазначений документ, передає Хронікерс з посиланням на Європейську правду.

План складається із трьох кроків. Перший передбачає негайне збільшення поставок боєприпасів, зокрема 155-мм артилерійських снарядів, в Україну. На це Євросоюз планує виділити мільярд євро.

Другий крок передбачає спільну закупівлю 155-мм боєприпасів Європейським оборонним агентством EDA з метою заповнення запасів країн ЄС і забезпечення постачання України в довгостроковій перспективі.

Третій крок покликаний забезпечити довгострокове збільшення європейських потужностей з виробництва боєприпасів.

Надзвичайна допомога в рамках першого кроку надаватиметься за вже усталеною схемою: країни ЄС постачають Україні боєприпаси, а натомість отримують гроші з Європейського фонду миру (ЄФМ).

Другий крок плану містить чітке послання: час, коли мир у Європі вважався гарантованим, минув. Ситуація докорінно змінилася з нападом росії, і країни ЄС повинні це враховувати – шляхом закупівлі більшої кількості боєприпасів у довгостроковій перспективі. Це має відбутися за допомогою проєкту EDA. Країни-члени ЄС і Україна повинні звести докупи свої потреби, щоб “розмістити масове замовлення і дати промисловості чіткий сигнал про попит”. На думку Єврокомісії, тільки якщо промисловість буде впевнена, що такий попит існує, вона буде готова збільшити свої виробничі потужності в довгостроковій перспективі.

Комісія також сподівається, що спільне замовлення призведе до значно нижчих цін, ніж раніше. 25 з 27 країн ЄС і Норвегія вже висловили зацікавленість в участі в проєкті, який триватиме сім років.

Третій крок має вирішити основну проблему: “швидке зменшення” запасів боєприпасів у країнах ЄС і недостатні потужності для їх виробництва, які тепер мають бути “швидко збільшені”. 

Єврокомісія бачить себе більше в ролі посередника і організатора, наприклад, виявляючи прогалини у виробничих потужностях і допомагаючи із закупівлями. Реальну відповідальність за виробництво покладено на промисловість та уряди країн ЄС. 

Очікується, що міністри оборони країн ЄС обговорять пропозиції на неформальній зустрічі в Стокгольмі на початку наступного тижня. Рішення можуть бути прийняті вже на наступному саміті глав держав і урядів наприкінці березня.