Хронікерс

Гарячі українські новини


    Warning: Undefined variable $pinterest in /home/u500798741/domains/hronikers.com/public_html/wp-content/themes/royal-news-magazine/header.php on line 155

Зберегти здоров’я дітей в умовах військового часу: Результати виїзних медичних консультацій для дітей від “Охматдиту” та фонду “МХП-Громаді”

Регулярний чекпойнт здоров’я дуже важливий для кожної людини. Адже це дозволяє попередити багато захворювань. Тим паче під час війни при хронічному стресі, перебуванні в підвалах та часто з досвідом окупації. Особливо важливо і, на жаль, важко це робити в маленьких територіальних громадах. Часто люди не мають змоги дістатись, наприклад, до райцентру, щоб звернутися до лікаря, а ще — часто в райцентрах немає потрібних лікарів чи обладнання.

Ще до повномасштабного вторгнення благодійний фонд “МХП-Громаді” запустив проєкт “Лікар для села”, в рамках якого понад 16 тисяч жителів сіл і маленьких містечок отримали кваліфікований огляд і допомогу.

І якщо дорослим часто важко дістатися до лікаря, то доїхати до найближчого спеціаліста з дитиною — задача подвійної складності. Саме тому навесні 2022 року “Охматдит” запустив проєкт “Скарбничка здоров’я” — мобільні бригади лікарів їздять по громадам для профілактики та надання допомоги дітям. В першу чергу це були деокуповані громади, пізніше проєкт розширився на інші регіони України.

А навесні 2023 року до нього долучився також фонд “МХП-Громаді”.

“Діти в громадах ще більше потребують такого професійного лікарського огляду, догляду, ніж дорослі, — вважає директорка благодійного фонду “МХП-Громаді” Тетяна Волочай, — бо дорослі хоч можуть якось собі зарадити, а діти не можуть сказати, що їх хвилює. І з дитиною потрапити в районний центр чи обласний теж складно. Діти можуть плакати”.

Фонд має свої медичні проєкти і навесні в містечку Миронівка на Київщині вони познайомились з проєктом “Охматдиту” і вирішили цю програму розширити на інші громади. Оскільки в медицині ключова річ — це рання діагностика, для якої необхідний швидкий аналіз крові, фонд закупив “Охматдиту” переносні аналізатори крові — гемологічний, біохімічний та аналізатор електролітів.

Як розказала керівниця педіатричного відділення “Охматдиту” Ольга Мєдвєдєва, яка особисто їздить в кожну громаду, завдяки цьому апарату не потрібно возити зразки в місто в лабораторію, а результати аналізу є протягом години. Це дозволяє запобігти багатьом хворобам, зокрема, порушення кровотворення, алергічні реакції, гострі запальні процеси в організмі тощо. 

Частіш за все лікарям “Охматдиту” на виїздах доводиться працювати не в лікарнях, а де вийде — в школах, дитячих садках, будинках культури. Тому участь місцевої влади тут дуже важлива. Якщо під час огляду починається повітряна тривога, лікаря спускаються в бомбосховища і приймають маленьких пацієнтів там.

Приймають пацієнтів за градацією того, хто найбільше цього потребує — внутрішньо переміщені особи, сім’ї в скрутному становищі, для цього місцева влада заздалегідь складає списки. Але, звісно ж, консультують і надають допомогу абсолютно усім, хто того потребує.

“В нашій країні, за нашими даними, — розказує Мєдвєдєва, — 3,5 мільйони дітей стали внутрішньо переміщеними особами, ще 2 мільйони — покинули країну. Тобто майже 60% усіх дітей різко змінили свій спосіб життя. Ми, по суті, створили такий проєкт, задля збереження майбутнього покоління в умовах військового часу”.

У співпраці з “МХП-Громаді” лікарі “Охматдиту” за 2023 рік оглянули майже три тисячі дітей понад тисячу з яких було направлено на дообстеження. Консультують дітей лікарі за 17 напрямками: педіатри, гематологи, ортопеди, хірурги, урологи, гінекологи, психологи, кардіологи, ендокринологи, неврологи, гастроентерологи, алергологи, окулісти, ЛОР-спеціалісти, стоматологи, лікарі функціональної діагностики та лабораторна служба.

Щодо впливу війни на дітей, то у дітей з деокупованих територій частіше виявляли неврологічні патології (у 8,7% проти 8,3%), гастроентерологічні патології (21,1% проти 12,3%), алергічні патології (13% проти 10,5%) та інші. Це пов’язано і зі стресом, і з недоїданням або одноманітним раціоном і з постійним перебуванням в укриттях. 

Також у більшості дітей з деокупованих територій — а це 66,9% дітей виявили ознаки психологічного стресу, половина з яких — з тривожним розладом. “Найчастішими скаргами були на порушення сну та страхи. Серед дітей найбільших страхів: страх смерті, втрати батьків, близьких, страхи вибухів, втрати житла, втрати особистих речей, іграшок”, — йдеться у результатах дослідження. 

Виїзні профілактичні медичні огляди дітей в громадах є невід’ємною частиною системи дитячого здоров’я та благополуччя. Ця ініціатива виходить за рамки стандартної медичної допомоги, спрямованої на запобігання захворювань та вчасне виявлення можливих проблем.

Це не лише можливість виявити та лікувати хвороби, але й стратегічний крок у зміцненні здоров’я та добробуту майбутнього покоління.